neljapäev, 14. oktoober 2021

Tekstis esinenud sõnad

Täna või eile toimus vestlus Indrek Treufeldti ja Vilja Kiisleri vahel seoses Indreku asumisega uuele ametikohale: Eesti Presidendi avalike suhete nõunikuks.

Vestlusesse endasse ma käesolevas blogis ei süüvi karvavõrdki - ei küsimustesse ega ka vastustesse. Süüvin hoopis kommentaaridesse, täpsemalt öeldes 'algsetesse' kommentaaridesse. Ehk siis kommentaarid, mida lajatatakse 'serviti'. Need kommentaarid annavad meelsuse kogu sündmusele, elik 'rahva' arvamuse.

Seda, et rahvas tahab oma meelsust sõnadesse seada, pole minu jaoks uudis. Uudis on, et kui kähku ja kui paljud seda korraga teha soovivad. Justnagu paisu taga ootav veemass ootaks tammi pragunemist, et siis kõigi jõududega peale paisata.

Huvitav on seejuures märkida, et vestluse isikust (Indrekust) endast räägitakse marginaalselt. Veel vähem räägitakse uuest Presidendist. Aga sõnu jagub, ja oh kui palju ja oh kui kangeid.

Põikmõte, mis mul tekkis, oli see, et ehk oleks aeg kirja panna Eesti vägisõnade sõnaraamat!? CruGen 2.0, kui tohib.

Nüüd aga minu silmale kõrva (või kõrvale silma) jäänud sõnad, mis esinesid 'algsetes' kommenaarides:

* tundmatu
* muuseumitöötaja
* riigitüür
* karumõmm
* mesipuu
* kaltsud
* auvahtkond
* habemetüügas
* president
* (riigi) häbi
* jõletis
* vihkaja
* koputaja
* Maksumofskaya
* debiilikud
* häbi
* vale mahl
* usaldusväärsusetus
* loidus
* valitsusetsirkus
* klounid
* kgbiit
* värdjad
* kallutatud

Neid sõnu ei valinud ma juhuslikult, pigem nii nagu need esinesid, elavas järjekorras.

Kas tõesti Eesti tavakodanik peab oma Presidenti või tema meeskonda 'koputajaks', 'jõletiseks', 'vihkajaks', 'debiilikuks'...? Ei, see ei ole reaalne. President on ametis olnud vaid loetud päevi, ent juba on kõik selge. Minul tekib küsimus - kellele selge, mis vajalik selge?

ps. teema lõpetuseks kutsun üles kõiki keeletundlikke ja oskajaid inimesi koostama artiklit, mis koosneks eelnevalt loetletud sõnadest. Võib lisada ka mõne omalt poolt esile tõstetud sõna. Artikli sisuks oleks - ilmaennustus Eestis. Võimaitea, misiganes. Pange räigelt, häbematult, näidake Helmedele, et meite meestel on paksu verd. Näidake, et meite meestel on julgust seista oma sõnade eest, näidake oma olemust, näidake värve.

ahh.. head ööd

 


(mõni brauser tahab käivitamiseks kahte klikki)