neljapäev, 31. detsember 2020

Pandeemiad ei lõppe kunagi

Võtsin ülesandeks endale selgeks teha Covid-19 vaktsiini olemus ja toime. Olgugi, et ma teemat varem juba põgusalt mõistsin ja teadust usaldan, tekitavad viimati omandatud teadmised ja järeldused mõningat muret. Aga alustagem otsast pihta, mis asi on üldse viirus, kuidas ta levib ja miks ta kahjulik võib olla. Suure osa ametlikust infost hankisin ravimiameti, terviseameti ja vaktsineeri.ee kodulehelt. Interneti avarustest leitud linke ei hakka ma siia panema, et vältida vandenõuteoreetiku kuvandit.

Järgnev selgitus ei ole küll piinlikult täpne, ent selle eest nii lihtne, kui ma seda üldse teha oskan.

Mis on viirus?

Viirus on väga keeruline molekul. Viirust ei loeta elusa looduse hulka, kuna ta ise ringi ei sebi ega paljune. Viirus levib reeglina kehavedelike abil (sülg, higi, uriin, veri jms). Kui viirus satub kontakti oma ohvriga, ehk rakuga, kutsub rakk viiruse endale külla. Rakk loeb viiruselt saadud informatsiooni ja otsustab selle põhjal midagi tootma hakata. See miski võibki osutuda organismile kahjulikuks. Seda miskit kutsutakse haiguseks või haigustekitajaks.

Palju segadust tekitab ka viiruse ja selle tekitatud haiguse nimede segamini kasutamine. Covid-19 on haigus, mille on tekitanud viirus SARS-CoV-2. Kes mäletab HIV'i ja AIDS'i teemat, siis ka seal on viiruseks HIV ja selle tekitatud haiguseks AIDS. HIV'i vastu muideks vaktsiini veel pole, samas on ravimeid, mis pärsivad selle viiruse põhjustatud haigust.

Mis on vaktsiin?

Vaktsiin on samuti väga keeruline molekul. Vaktsiini ülesanne on panna organism tootma antikehasid, mis võitleksid kas viiruse, või selle tekitatud haiguse vastu. Traditsiooniliselt on vaktsiin nõrgestatud viirus, mis suurt pahandust ei jaksa tekitada, ent käivitab antikehade tekke. Kaasaegsemad vaktsiinid annavad organismile juhiseid vastavate antikehade tekitamiseks. Lõppkokkuvõttes hävitab viiruse või haigustekitaja ikkagi organism ise.

#Nutinupsu

Muret tekitavad küsimused.

Covid-19 vaktsiini(de) puhul on kolm muret tekitavat küsimust.

  • Esiteks ei ole teada, kui kaua selle mõju kestab. Võib juhtuda, et me jäämegi igal sügisel uut süsti saama.
  • Teiseks pole selge, kas vaktsiini saanu on nakatusohtlik või mitte. Statistika selle kohta puudub, kuna seda pole lihtsalt uuritud.
  • Kolmandaks ei tea me vaktsiinide järelmõjusid aastate pärast. Põhjus, miks vaktsiinile roheline tee anti, oli selles, et meeleheitlik aeg nõuab meeleheitlikke tegusid.

Üks mure on veel, õigemini järeldus - maailm pole enam kunagi endine. Pandeemiad ei lõppe kunagi, tuleb uus ja järgmine, mingu selleks aasta, viis või kümme. Saime õppetunni, et ohjeldamatu reisimine ning rahvarohked üritused maksavad mingil hetkel valusalt kätte. Isegi kui aasta pärast on Covid-19 suhtes saavutatud suhteline kontroll, paneb iga järgmine uudis võimalikust uuest viirusest põntsu majandusele. Tuleb hakata kohanema uue mõttelaadiga ning arvestusega, et majandust ei hoia enam üleval turism ega rahvarohked üritused.

Ühe vandenõuteooria siiski lõppu lisan. Pole võimatu, et 'metsalise märk' saabki tõeks. Sedakorda siis märgina, kes on vaktsineeritud ja kes pole.

 

Lõpetuseks tuju tõstev laul viirusest.


(mõni brauser tahab käivitamiseks kahte klikki)

esmaspäev, 28. detsember 2020

Donald Trumpi hääbumine

Nii, umbes poolteist aastat tagasi ennustasin, et 'Donald Trump - võidab jälle'. Selgub, et ma polegi prohvet.

Donald Trump, vastupidi ennustatule, kaotas. Samas, vaadakem numbreid. Nagu Donald ise märkis, pole seni ükski ametis olev president nii palju hääli saanud. Seda numbrit tuleb siiski teatava kriitikaga hinnata: USA kodanike arv on samuti kasvutrendis olnud. Juhul, kui Donaldile meeldib numbreid lugeda, siis pole väljakutsuja samuti nii palju hääli saanud, kui Joe Biden.

Neid numbreid kutsub Donald vandenõuks. Kogu riigi meedia, üheskoos kohtuvõimuga, on tema vastu. Milline võimalus surra märtrina.

Üritas, mis ta üritas, nimetas lausa kohtunikke oma äranägemise järgi, ent vaata, nad kõik osutusid reeturiteks. Kahtlustatakse, et viimase võimalusena järgib Donald Savisaare kutsungit: Valget Maja rünnatakse. See kutsung võib endaga kaasa tuua rahutusi, lausa verevalamisi, ent üks on kindel - Donald ei ole enam president. Kui ta eriti hästi ponnistab, võib ta endale lausa terroristi staatuse omandada.

Kas Donald kandideerib veel? Väga ei. Sellistel meestel pole tuuma, mis sunniks neid peale kaotatud lahingut jalule tõusma ja uuesti üritama. Ohjah, vinguda ja viriseda, et maailm on tema suhtes ebaõiglane olnud, seda jätkab ta kuni elupäevade lõpuni.

Ent mis saab Donaldi järgijatest? Omades mõningat kogemust evangeelsete kristlaste kommuunist, arvan, et Donald unustatakse nii kiiresti kui võimalik. Prohvetite sõnumid pole ju kunagi kulla väärtusega; need sõltuvad ajast ja asjaoludest. Evangeelne kristlane ei hakka lahendama ülesannet, mis tema mõistusest üle käib. Käiku lastakse 'Issanda plaan on imeline'. Evangeelne kristlane ei saa kunagi taganeda sellest, millesse ta usub, küll aga sellest, kuidas ta seda mõistis.

esmaspäev, 21. detsember 2020

Liiga värviline maailm

Pleasantville

On inimesi, kelle jaoks on maailm liiga värviline; värve on liiga palju, või on need liiga kirkad. Neile näib sobivat pastelsed toonid, või veelgi parem, must, valge ja hall. Halli varjundid annavad ju nii mõndagi kirjeldada.

Analüüsin täna filmi 'Pleasantville' (Õnnislinn) sündmusi. Film 'Pleasantville' on minu hinnangul teenimatult alahinnatud. Originaalne stsenaarium, hinnatud näitlejad, nauditavad dialoogid, ent ometi, kuulsust vähem kui oodata võiks. Mitte, et see film poleks leidnud oma koha, vastupidi, seda loetakse suisa kultusfilmide sekka.

Zanrid, kuhu 'Pleasantville' võiks kuuluda, oleksid esmalt ulme ja draama. Sinna võib lisada kindlasti fantaasia ning filosoofia. Näpuotsaga huumorit ja puudet utoopiasse.

Põhjused, miks see film pole menukamaks saanud kui võiks, oleksid järgmised:
* liiga vähe vägivalda
* liiga vähe paljast ihu

Vägivalda esineb selles filmis kolmel korral. Esiteks saab üks ebaviisakalt käituv noormees vastu nina, järgmisena pekstakse segi kõigi lemmik kohvik, lõppeks tehakse raamatutest suur lõke. Seda juhul, kui mitte lugeda vaimse vägivalla hulka kohviku aknale maalitud tuntud naise värvilist akti.

---

Alustagem siis otsast peale. Filmi tegevus toimub 'sajandilõpus' (film valmis 1998). Vend ja õde satuvad oma tavapärase tülitsemise käigus seriaali, mida vend väga fännab. Seriaal on must/valge/hall, ning kujutab Ameerika perekonna ning ühiskonna kõige ideaalsemat vormi mis võimalik, lausa utoopiat. Kõik on õnnelikud. Naine on õnnelik, kui mees tuleb koju. Mees on õnnelik koju tulles. Lapsed on õnnelikud ja tänulikud; korvpallimeeskond viskab sisse kõik pallid; keeglis üksnes täistabamused; pilvi pole, vihma pole, üksnes meeldiv päike kõigi üle. Tuletõrje tegeleb kasside päästmisega puude otsast.

Õel ja vennal paraku õnnestus kogu see idüll rikkuda. Õel sellega, et tutvustas seksuaalset vabadust ja vennal sellega, et mäletas, mis raamatutes kirjas. Sealse ühiskonna eripärad olid nimelt see, et kellelgi polnud varem kõvaks läinud ja et raamatutest polnud ka midagi lugeda; raamatud olid küll olemas, ent lehed olid tühjad.

Sellesse valgesse, musta ja halli maailmasse hakkasid sisenema värvid, tõelised värvid. Mitte, et värvid ise oleksid pahad olnud, vaid nendega kaasnev. Näiteks jättis naine mehele õhtusöögi küpsetamata. See on ju ennekuulmatu. Lisaks ei õnnestunud kohaliku korvpallimeeskonna treeningud, kõik visked läksid mööda

Hall maailm üritas oma staatust säilitada sellega, et keelas kõik värvid, mis ei mahu musta ja valge vahele. Poe aknale riputati lausa silt, et 'No coloreds'. Paraku see katse ebaõnnestus, kuna nende peamees ise muutus vihastamise käigus värviliseks. Ütle nüüd.

Küsimus, mis mind painab, on see, et kuhu maailma ma ise kuulun. Kas EKRE on must ja valge, kas Reformierakond on neoon, Sotsid pastelsed ja Keskerakond see kõige õigem? Rohelistega on asi selge, nemad on rohelised, aga kuhu panna Isamaa ja Eesti 200?. Kas ma olen valmis muutusteks, või hakkan samuti raamatuid põletama ning värve keelama.


(mõni brauser tahab käivitamiseks kahte klikki)